Tipy a triky ako sa so školákmi efektívnejšie učiť

Chcete, aby boli vaše deti výbornými žiakmi? Priali by ste si, aby to šlo hladko, bez zákazov a príkazov? Prinášame vám niekoľko tipov a trikov, ako sa so školákmi učiť efektívnejšie.


Poriadok v domácnosti

Ešte pred samotným učením si spolu upracte, ako na stole, tak aj v jeho okolí. Na pracovnom stole by nemalo byť nič, čo by deti pri učení rozptyľovalo. 

 

Učte sa spolu

Lepšie, ako deti posielať učiť sa, je učiť sa s nimi. Okrem toho, že si overíte, či učivo zvládli, upevníte aj vaše vzťahy.

 

Autorita

Veľmi dôležité je, aby ste si hneď na začiatku určili jasné hranice. Vy ste dospelí a určujete, že teraz je čas na povinnosti. Odbiehajú deti od učenia? Určte si hranice tým, že poviete niečo ako „teraz je čas na učenie, nie na hranie“ alebo „najprv sa poučíme a potom mi ukážeš, čo si chcel“.

 

Disciplína

Školopovinné deti vydržia bez jedenia aj v škole. Nebojte sa to deťom pripomenúť - „naješ sa po učení“ alebo „ani v škole počas hodiny neješ“. Naopak, pohár alebo fľašu s vodou, si pripravte ešte pred učením, aby sa odbiehanie po vodu pre deti nestalo dôvodom na odbiehanie od učenia. 

 

Komunikácia, povzbudzovanie a ocenenie

Zachovajte chladnú hlavu a nekričte. Komunikujte pokojne a buďte trpezliví. Nezabudnite deťom vyjadrovať podporu, povzbudzujte ich a oceňujte ich každú vynaloženú námahu.

 

Pravidlá

Učenie vám veľmi uľahčí, ak si vopred stanovíte niekoľko pravidiel. Deti tak budú mať jasné očakávania. Tieto pravidlá si stanovujte spolu s deťmi. Jedine tak nebudú mať pocit, že im rozkazujete a tiež podporíte ich cit pre samostatnosť a zodpovednosť. Tiež môžete skúsiť deti nechať vybrať, ktorý predmet sa budete učiť ako prvý.

 

Motivovanie a podpora

Po určitej chvíli deti strácajú pozornosť a tiež chuť učiť sa. Dôležité je motivovať ich a podporovať. Môžete použiť frázy ako „ide ti to“, „vydrž ešte chvíľku“, „si šikovný“ alebo „toto je pre teba hračka“.

 

Čiastkové ciele

Niektoré deti sa vydržia učiť dlhšie, iné to vzdávajú už po pár minútach. Výdrž detí podporíte tým, že si stanovíte čiastkové ciele. Môžete pri tom použiť frázy ako „ešte urobíme túto úlohu a oddýchneme si“ alebo „toto je posledná úloha zo slovenčiny a pôjdeme na matiku“. Dosahovanie malých a častých, respektíve čiastkových cieľov, je efektívnejšie a spôsobuje väčšiu mieru spokojnosti ako dosahovanie jedného veľkého cieľa, ktorý sa môže zdať, že je príliš vzdialený. 

 

Rôznorodosť úloh

Ak je to možné, striedajte náročnejšie úlohy s tými jednoduchšími. Tiež môžete počas učenia zmeniť predmet a potom sa k nemu vrátiť. Striedať môžete aj typy úloh. Miesto nekončiaceho písania diktátov to prestriedajte s príkladmi z matematiky alebo sa detí opýtajte na niečo z iného predmetu. Budú tým zaskočené, možno pobavené a hlavne, udržíte ich pozornosť.

 

Rôzne štýly učenia a učenie hrou

Určite si aj vy spomeniete na svoje študentské časy, kedy vám v učení vyhovovalo niečo iné ako ostatným spolužiakom. Niekto si rád učivo číta nahlas, iný sa rád popri učení prechádza. Pomôžte deťom nájsť štýly učenia, ktoré im vyhovujú.

 

Učenie zamerané na záujmy

Učiť sa môžeme aj zábavnou formou. Obľubujú vaše deti biológiu? Vezmite ich do ZOO, do botanickej záhrady, venujte sa spolu pestovaniu rastlín alebo im podarujte zaujímavú knižku s takouto tematikou. Chcete, aby si obľúbili dejepis? Slovensko priam núka množstvo možností na spoznávanie historických pamiatok, hradov a zámkov. Čo sa týka gramatiky, na jej precvičovanie vám dobre poslúži akákoľvek zaujímavá knižka na voľnočasové čítanie. Nemusíte len krvopotne cvičiť diktáty. Čítaním kníh, čo-to z gramatiky deti pochytajú. 

 

Regenerácia a zdravý životný štýl

Pri nedostatku spánku znižujeme kvalitu napríklad našej pamäti a pozornosti. Kvalitný spánok je nevyhnutným predpokladom pre úspešný deň. V súvislosti s úspešnosťou pri učení, myslite aj na zdravý životný štýl v podobe pestrej a výživnej stravy.

 

Oceňujte vynaloženú námahu, nie čísla v žiackej knižke

Všetky deti nemôžu byť jednotkármi v každom predmete, najmä nie na druhom stupni. Nevyvolávajte v deťoch pocity menejcennosti tým, že budete trvať na výborných známkach vo všetkých predmetoch. Ak majú výborné známky v nejakom predmete, vyjadrite svoju radosť z toho, že evidentne majú tento predmet rady. Ak v inom predmete nedosahuje výborné výsledky, napriek tomu oceňte ich námahu vynaloženú pri príprave na predmet.

 

Achillovka menom vysvedčenie

Achillovou pätou býva vysvedčenie. Majú tam vaše deti napríklad dobrú známku z angličtiny, ale horšiu zo slovenčiny? Povedzte niečo v zmysle „vidím, že zo slovenčiny máš trojku, ale veľmi ma teší, že ťa tak baví angličtina“.


Autor: Mgr. Denisa Chorváthová, psychologička a zakladateľka portálu bystredeticky.com