35 tipov na rozvíjanie jemnej motoriky a grafomotoriky

V predošlom článku sme si vysvetlili, čo sú to jemná motorika a grafomotorika, a prečo je dobré ich u detí rozvíjať. Viete, ako na to?

 

Rozvíjanie jemnej motoriky

Jemná motorika sa rozvíja takmer pri všetkých činnostiach. Dôležité je nebáť sa dieťaťu zveriť jednoduchšie činnosti, ktoré bežne vykonávate vy. Týka sa to napríklad varenia i upratovania.

 

Činnosti v domácnosti

Jemnú motoriku si deti môžu rozvíjať pri varení a pečení, napríklad vaľkaním a miesením cesta, vykrajovaním koláčikov, osievaním múky, prisypávaním surovínšúpaním vajíčka, či krájaním banánu. Deti tiež môžu osoliť polievku štipkou soli a naberať jedlo pomocou lyžice alebo naberačky. Zapojte deti do triedenia strukovín alebo ich presýpania z jednej nádoby do druhej. Deti vám tiež môžu pomôcť so stolovaním, a to skladaním servítok.

Zapojte deti do domácich prác. Na rozvíjanie jemnej motoriky je skvelé zbieranie a zametanie omrviniek, žmýkanie špongie alebo štipcovanie bielizne na šnúru. Lepšie ako zalievanie kvetín v dome je pre menšie deti ovlažovanie listov pomocou rozprašovača. Zahrajte sa na nešikovných a poproste deti, aby vám odkrútili rôzne typy vrchnáčikov, napríklad na zubnej paste a na kréme,  alebo, aby vám pozapínali gombíky na oblečení. Zostala vám z nákupu bublinková fólia? Dajte ju deťom popukať.

Dôležité je nebáť sa. Že niečo rozlejú? Rozsypú? Nevadí. Naučíte ich, ako si po sebe všetko šikovne popratať. Nerobte to za nich a zbavte sa očakávaní, že výsledok bude dokonalý. Sú to deti a treba ich oceniť za každú snahu a dobrý úmysel. Časom a nácvikom sa veci naučia robiť poriadnejšie.

 

Rôzne tvorivé aktivity

Jemnú motoriku si deti rozvíjajú takmer pri každej činnosti. Nechajte deti, aby vám zaplietli vrkoč alebo urobili iný účes. Ak máte strach zo šticovania, vhodnou zábavou pre deti na rozvíjanie jemnej motoriky bude modelovanie plastelíny, nalepovanie nálepiek, skladanie a strihanie papiera, spájanie očiek do reťazepečiatkovanie, ukladanie kociek, šróbovanie matíc na šróby navliekanie korálkov.

 

Rozvíjanie grafomotoriky

Úroveň grafomotoriky je jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere a prijatí dieťaťa do školy. 

Grafomotoriku možno rozvíjať obťahovaním bodiek, dokresľovaním obrázkov, vymaľovávaním či písaním drievkom do múky alebo piesku

Ak sa vám nechce vymýšľať stále nové aktivity a chcete si ušetriť čas, v našom online obchode nájdete množstvo pracovných listov a aktivít pre deti, ktoré rozvíjajú grafomotoriku.

  

Autor: Mgr. Denisa Chorváthová, psychologička a zakladateľka portálu bystredeticky.com